מר יצחק מויאל- דואג לעובדי התעשייה ומשפחותיהם

מעריב אונליין 18/03/2020

 

מר יצחק מויאל- דואג לעובדי התעשייה ומשפחותיהם

 

מ”מ נשיא “הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבניה לישראל”, מר יצחק מויאל המשמש גם כיו”ר “הסתדרות עובדי הבניין בישראל”, עובד ודואג ימים כלילות לעובדי הבניין והתעשיות הנלוות.

בצל בהלת הנגיף יו”ר הסתדרות עובדי הבניין מר יצחק מויאל קורא לשמירה על עובדי התעשייה.

יצחק מויאל מברך על הגדרת ענף הבנייה כחיוני למשק בתקופת הקורונה והחורג מכל הענפים, וקורא לשמור על בריאותם של מאות אלפי מועסקים ישראלים פלסטיניים וזרים, תוך דגש אל אי הפליה ביניהם, בעקבות ההנחיות החדשות של משרד הבריאות בעקבות התפשטות הנגיף בתחום נוכח ההנחיות החדשות בצל התפשטות הקורונה.

יצחק מויאל, יו”ר הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות, קרא להתאחדות הקבלנים ובוני הארץ להמשיך ולפעול כדי להבטיח את שלומם של העובדים בענף, זאת לנוכח התפרצות הקורונה וההנחיות האחרונות של משרדי הממשלה. הוא מבקש להנחות בהתאם לכך את חברות הבנייה ולהורות להם לצייד את הפועלים באמצעי מיגון המתאימים למען שמירת בריאותם.

במכתב ששלח מר מויאל לנשיא התאחדות הקבלנים ובוני הארץ, מר ראול סרוגו, ולמנכ”ל, עו”ד אמנון מרחב, שיבח מויאל את פעילותם של השניים שגרמה להגדרת ענף הבניין כחיוני למשק. “אין ספק שהגדרה זו היא צו השעה, והיא מאפשרת לענף להמשיך בפעילות העסקית החשובה, למאות אלפי העובדים, בני משפחותיהם ולמשק הישראלי כולו”, כותב מויאל. “אופי העבודה בענף מתאפיין בקרבה פיזית, תחלופת עובדים באתר בתדירות גבוהה ואזורי מגע המתאפיינים בשימוש רב של אנשים מתחלפים”.

בהמשך מויאל ביקש את עזרת התאחדות הקבלנים בפנייה לכל חברות הבנייה כדי שינקטו בצעדי מנע חשובים. ביניהם: אספקת ציוד מגן אישי כמו מסכות, כפפות וחומרי חיטוי, הדרכת העובדים בהתאם להנחיות הממשלה, על מניעת התכנסויות ושמירת מרחק, ומתן המשאבים וגיבוי מתאים למנהלי העבודה, “שבאים במגע עשרות עובדים מדי יום”.

מויאל סיים את מכתבו בהצהרה לפיה “הסתדרות עובדי הבניין והתעשיות הנלוות רתומה למאבק הלאומי כנגד התפשטות נגיף הקורונה, תוך שמירה על הפעילות השוטפת בענף ושמירת מטה לחמם של מאות אלפי העובדים בו ובני משפחותיהם”.

בשיחה עם מעריב הוסיף כי “בהזדמנות זו אני קורא למשרד האוצר ולמשרד הרווחה להמשיך מידית את הפרויקט המשותף של התאחדות הקבלנים ושלנו עם ‘הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבניה בישראל’ להכשרת עובדים ישראלים לענף הבניין. רק בשנתיים האחרונות זכה הפרויקט להצלחה גדולה ומאות עובדים הוכשרו בו, בשעה שחסרים יותר מ- 25,000  עובדים בענף.

120  איש היו אמורים לפתוח את הקורס בתחילת החודש, אך האוצר לא אישר זאת, למרות שישנו תקציב צבוע לפרויקט בסך 7 מיליון ₪ שאושר בהחלטת ממשלה. אפשר לחלק את ההכשרות לקבוצות קטנות וגם להעביר חלק גדול מההכשרה בקורסים מקוונים. זו הזדמנות אדירה להסבת המובטלים הרבים כתוצאה מהמצב החדש שנוצר”.

מר מויאל הזכיר בהקשר זה את המלחמה בתאונות העבודה בענף, מלחמה שקצת נשכחה בשל בהלת הקורונה. הוא מדגיש שהעובדים הישראלים שהוכשרו זוכים לשכר ולתנאי עבודה מצוינים. “אנחנו גם צריכים לדאוג ליום שאחרי”, הוא מסכם. “כדי למנוע עליית מחירים, וזה יקרה בוודאות אם לא יוכשרו מספיק עובדים מקצועיים”.

כמו כן, בתקופה קשה זו דאגה הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבניה בישראל לממן ולחלק לכלל העובדים אמצעי מיגון הנדרשים הן לבטיחות בעבודה והן בציוד הגנה בפני הנגיף כגון, כפפות, אפודים, קסדות אלכוגל וכדו’, כך שבתקופת הקורונה העובדים הרגישו שהקרן אכן דואגת לביטחונם.

 

יצחק מויאל- דואג לעובדי הבניין והתעשיות הנלוות גם בתקופת הקורונה.

דילוג לתוכן